Robert Galbraith pseudonim pod którym ukrywa się światowej sławy brytyjska pisarka J.K Rowling. Przy wyborze pseudonimu kierowała się tym, że Robert jest jednym z jej ulubionych imion męskich, a w dzieciństwie z nieznanych powodów sama chciała nosić nazwisko Galbraith.

Urodzona 31 lipca 1965 roku w Wielkiej Brytanii. Jest najpoczytniejszą i najpopularniejszą pisarką świata, do tego scenarzystką oraz producentką filmową i telewizyjną, wcześniej była nauczycielką języka angielskiego. Pisarstwo było jej pasją od wczesnego dzieciństwa. Pierwszą książkę stworzyła mając 6 lat. Zatytułowana była „Rabbit”. Nim zdobyła międzynarodową sławę napisała kilka nieopublikowanych tekstów. Największy rozgłos przyniosła jej seria książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Książki sprzedały się w 450 mln egzemplarzy, w 200 krajach. Przygody Pottera i jego przyjaciół przetłumaczono na 74 języki i powstało 8 filmów, które stały się hitami.

Pierwszą książką pod zmienionym nazwiskiem autorka opublikowała “Wołanie kukułki” z 2012 roku. Zainteresowanie czytelników opowieścią o prywatnym detektywie oraz weteranie wojennym bez jednej nogi, Cormorana Strike, było umiarkowane. Na początku nikt nie znał prawdziwej tożsamości autora co było zabiegiem zamierzonym. Rowling chciała zadebiutować z czystą kartą i wiedzieć że książka sprzedaje się ze względu na jej walory, a nie renomę autorki. Zamysł ten się nie powiódł ponieważ książka nie odnosiła większego sukcesu. Dopiero gdy “The Sunday Times”  dostało przeciek, powieść z 4709 zajęła pierwsze miejsce najlepiej sprzedających się tytułów w serwisie Amazon. Pomimo zdemaskowania Rowling postanowiła kontynuować przygodę z wydawaniem serii z Cormoranem pod pseudonimem. W 2014 r., rok po premierze pierwszego tomu wydano “Jedwabnika”, kontynuację przygód detektywa i jego asystentki Robin. W 2015 r. wydała ponownie jako Galbraith “Żniwa zła”, trzeci tom serii. W końcu w 2018 r. do druku trafia “Zabójcza biel” jak na razie ostatnia część cyklu, jednak wciąż nie dająca ostatecznego rozstrzygnięcia. Seria powieści o Cormoranie Strike’u planowana jest na około osiem tomów. W 2014 roku BBC wykupiła prawa do ekranizacji powieści w formie serialu.

Rowling została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Asturii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, Francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena. Odznaczona została również Orderem Uśmiechu przyznawanym przez polskich młodych czytelników w 2002 roku. Autorka wspiera różne inicjatywy charytatywne poprzez swój fundusz Volant, jest również założycielką organizacji Lumos zajmującej się opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi. Obecnie Joanne Rowling mieszka ze swoim drugim mężem oraz ich dwójką dzieci w Edynburgu.